| Capacity | 50 kg/hour |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 340V |
| Model | VE-250 |
| Number of Blade | 8 |
| Power | 3HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Plastic Type | PP |
| Machine Type | Automatic |
VEERKRUPA ENTERPRISE have been a trusted brand and the first choice of our clients since its inception from 2008. The companys history and experience has helped in developing and demonstrate an impressive list of a wide range of machines specialization in manufacturing of PLASTICS WASTE GRINDING MACHINE,, GRANULE MIXER WITH HOT AIR DRYER, ONLINE HI SPEED MIXER, AGGLOW MACHINE,PLASTICS RECYLING PLANR, MOTHER BABY RECYCLING MACHINE. PLASTICS WAST WASHING LINE FLIMS AND ARTICLE WAST WASHING LINE. PET BOTTLE WASHING LINE.
Our Organization gives best to our customers and thus we follow stringent qualifying guidelines to effectively meet the international quality standards to ensure clients get exactly as per their requirements. We have over time been able to build a constructive working relationship with clients offering them quality products at competitive prices, backed by our excellent staff and extremely efficient R&D to solve special customized products. Our products are highly appreciated and demanded by our clients all over India & around the Globe






Price:
Price 350000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Voltage : 440 Volt (v)
Power : 8 Horsepower (HP)
Product Type : Heavy Duty Scrap Granulator Machine
Color : Blue
Price 150000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Voltage : 340 Volt (v)
Power : 20 Horsepower (HP)
Product Type : Semi Automatic Plastic Scrap Granulator Machine
Color : Blue
Price 250000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Voltage : 420 Volt (v)
Power : 15 Horsepower (HP)
Product Type : Fully Automatic Plastic Scrap Granulator Machine
Color : Blue