| Capacity | 350 Kg/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Veerkrupa Enterprise |
| Shredding Machine Type | Single Shaft |
| Power Consumption | 8 HP |
| Body Material | Mild Steel |
| Voltage | 480 V |
| Country of Origin | Made in India |
Single Shaft Plastic Shredder Machine which is used for crushing the refuse or for recycling systems. The efficient functioning of our Shredders has raised their demand sky high and we are catering parallel to this demand in the global market
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Product Name | Single Shaft Plastic Shredder Machine |
| Voltage | 220-440V |
| Condition | New |
| Quality | High |






Price:
Price 180000.0 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Application : CUSTMIZA
Warranty : 1 Year
Frequency : 5 Hertz (HZ)
Automatic Grade : YES
Price 210000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Application : Paper cutting
Warranty : Yes
Frequency : 50 Hertz (HZ)
Automatic Grade : A Grade